UŁA, MERECZANKA, NIEMEN
Ogólna charakterystyka:
Szlak kajakowy prowadzący przez trzy rzeki o różnym charakterze, prawie w całości przebiegający przez niezwykle malowniczy i największy Dżukijski Park Narodowy, utworzony w celu ochrony najbardziej cennych odcinków wielkich rzek parku – Niemna, Mereczanki i Uły. Obszar parku przecina trzydzieści rzek i rzeczek; tutaj też znajduje się czterdzieści sześć jezior.
Prawdziwa dzikość natury, niewielkie wioski nad brzegami rzek, dookoła wiele unikatowych gatunków fauny i flory, a także brak turystów na wodzie tworzy jakby nierealny – z pogranicza baśni.

Trasa spływu:

  • 1-2-3 dzień – Przyjazd do miejscowości Dubicze. Spływ rzeką Ułą – jedną z najpiękniejszych rzek Litwy. Ukształtowanie brzegów jest bardzo różnorodne, a najbardziej imponujące są przełomy, gdzie rzeka wije się wśród sosnowych lasów w głębokiej dolinie o piaszczystych, wysokich brzegach. Jest największym dopływem Mereczanki (Merkys) o długości 84 km. Rzeka płynie wschodnim krańcem DZPN na odcinku 25 km. Noclegi na polach biwakowych rozłożonych na trasie rzeki.
  • 4-5 dzień – spłynięcie rzeką Mereczanką (Merkys) – rzeką szerszą od Uły, powalone drzewa nie przegradzają rzeki. Spośród innych rzek Litwy Mereczanka wyróżnia się pięknem brzegów i czystością wody. Jest największym prawym dopływem Niemna, jej długość wynosi 203 km. Przepływa przez Puszczę Rudnicką i Dajnawską, na odcinku długości 37 km płynie północną częścią DzPN. Trasa interesująca i nieskomplikowana; nurt dość szybki, brzegi wysokie, płynie się swobodnie. Noclegi na polach biwakowych rozłożonych po trasie rzeki.

Dubicze

Krokslys

Rudnia

Poszeszupie

Zerwinos

Trakiszki

Mardasavas

Puvociai

Merecz

Merecz Most

Druskininkai

  • 6-7 dzień – dalsza część trasy Niemnem (Nemunas) – największą rzeką na Litwie. Po przepłynięciu Uły i Mereczanki wydaje się, że rzeka prawie stoi w miejscu. Niemen płynie doliną szerokości od 1 do 4 km i tworzy kilka dużych zakoli. Nurt Niemna jest spokojny, powolny. Brzegi są zalesione, zielone, miejscami wysokie, czasem niższe. Nie ma tak wielu pól biwakowych jak nad Ułą i Mereczanką ze względu na wysokie brzegi. Zakończenie spływu w miejscowości Nemunaitis. Stamtąd powrót do Suwałk.

Trasa niezbyt trudna, bez przenosek, bardzo malownicza. Szlak kajakowy rzekami Ułą, Mereczanką i Niemnem to około siedem dni płynięcia – 120 km długości z dala od cywilizacji; dzika przyroda, krajobraz bez ingerencji człowieka, to wszystko dla zaawansowanych wodniaków może okazać się bajeczną wyprawą

Zapewniamy transport osób i sprzętu kajakowego na miejsce rozpoczęcia (Rudnia) oraz odbiór osób i sprzętu z miejsca zakończenia spływu, wypożyczenie kajaków, ubezpieczenie, opłatę w Dżukijskim Parku Narodowym.