Szlak o różnorodnym charakterze rzeki i jej otoczenia – od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach i przełomach z kamienistym dnem – do wolno płynącej rzeki nizinnej o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarem. Przeszkody w postaci kamienistych płycizn z szybkim prądem oraz wykroty drzew grodzące koryto rzeki, stanowią dodatkowe atrakcje w trakcie spływu.
Trasa spływu:
1 dzień – przyjazd do miejscowości Garbaś do godziny 10:00 (nad jeziorem Garbaś). Kajakarze pozostawiają samochody na parkingu strzeżonym lub są odbierani z dworca PKP lub PKS. Pole biwakowe przy bazie harcerskiej GARBAŚ. Następnie trasa przez miejscowości Bakałarzewo, jezioro Sumowo do jeziora Bolesty po jego prawej stronie. Trasa o długości 17 km. Nocleg tylko pod namiotami.
2 dzień – wypłynięcie z jeziora Bolesty, trasa przez miejscowości Ludwinowo, Raczki Małe, Raczki, Dowspudę i Chodorki do miejscowości Jaśki Leśne. Tam nocleg na polu biwakowym. Trasa o długości 16 km. Nocleg w namiotach lub opcjonalnie w gospodarstwie agroturystycznym.
3 dzień – wypłynięcie z miejscowości Jaśki Leśne przez Święte Miejsce, Szczerbę do jeziora Rozpuda następnie do pola biwakowego Goła Zośka. Trasa o długości 20 km. Koniec imprezy około godziny 16:00. Wyjazd na dworzec PKP, PKS lub odwiezienie uczestników po pozostawione samochody.

Trasa: dość trudna, z przenoskami, bardzo malownicza, pierwszy odcinek większość trasy płynie się przez las. Po drodze mijamy elektrownię wodną w Raczkach Małych oraz Pałac w Dowspudzie.