GAUJA
Jest jedną z najbardziej malowniczych rzek Europy. Ma długość 454 km i jest najdłuższą rzeką płynącą w całości przez Łotwę. Jej źródła znajdują się na wyżynie Vidzeme a ujście w Zatoce Ryskiej.

Trasa spływu prowadzi częściowo przez Park Narodowy Gauji – najstarszy park narodowy na Łotwie, który powstał w 1973 roku. Najpiękniejszy odcinek rzeki na odcinku Valmiera-Sigulda płynie w dolinie o głębokości 80 m. Na jej brzegach wyrastają czerwone skały piaskowca z licznymi grotami i zagłębieniami. Szlak Gauji jest dość łatwy. Na trasie spotkamy miejsca, gdzie rzeka przyspiesza tworząc szypoty.

Na szlaku znajduje się cały szereg zabytków kulturowych, głównie miasteczka oraz liczne ruiny zamków. Pierwszym z nich jest Valmiera, miasto wielu zabytków, ale najważniejszą rzeczą dla kajakarzy jest tor kajakowy, który w zależności od poziomu wody może sprawić spory przypływ adrenaliny spływowiczom.
Następnym miastem jest Cesis, jedno z najstarszych miast na Łotwie. Znajdziemy tam XIII wieczny kościół św. Jana, zamek gotycki, fragmenty murów obronnych oraz najstarszy na Łotwie browar.
W miejscowości Ligatne możemy podziwiać ręczną przeprawę promową łączącą oba brzegi Gauji.
Ostatnim miastem na trasie spływu jest Sigulda położona w dolinie rzeki – po obu stronach rzeki z ruinami zamku kawalerów mieczowych. Jedną z atrakcji turystycznych jest kolejka linowa łącząca oba brzegi rzeki.

Spływ można przedłużyć aż do ujścia rzeki, łącznie z wpłynięciem do Zatoki Ryskiej na Morzu Bałtyckim. Ostatniego dnia można zaplanować kilkugodzinną wizytę w stolicy Łotwy – Rydze.

JAUNARAI

Grīviņi

Kieś

Ligatne

Sigulda

Ani

Leśny Parking